Před otěhotněním

– sněte o svém děťátku
– s pokorou ho pozvěte k sobě, jen pokud máte vyřešené všechny důležité vztahy
– zdravě žijte, beze stresu, pozitivně, buďte co nejzdravější, vyřešte si zdravotní potíže před těhotenstvím
– myslete na děťátko před každým milováním a po něm
– naslouchejte své intuici, objevte ji v sobě!!!
– další zde

heart-1966017_960_720

„Když Indka chce mít duchovního syna (buddhu), začne zpívat a myslet na jeho pozitivní vlastností ne až při porodu, nebo v těhotenství, ale ještě než do její dělohy sestoupí vajíčko, které pak bude oplodněno. Což souvisí i s tím, že když půjdete hledat potencionálního otce, nechoďte v týdnu před menstruací :o).
– Tibetské ženy stále vědí, že mít dítě není jejich zásluha (natož majetek), ale že jen propůjčují duši a tělíčku budoucího člověka svou dělohu.“

(V. Marek)

Na začátku

 

Milé sestry, následující věty se mi ukázaly během let doprovázení jako zásadní pro spokojené mateřství
a celý život ženy, zní prostě a v tom je jejich hloubka a krása.

 

TĚHOTENSTVÍ ANI ŽIVOT NENÍ ŽÁDNÝ ÚKOL, KTERÝ MUSÍME ZVLÁDNOUT,
ANI BOJ, VE KTERÉM MUSÍME ZVÍTĚZIT,
ŽIVOT JE „JEN“ ÚŽASNÁ PŘÍLEŽITOST PROŽÍT KRÁSNÉ CHVÍLE

BUĎME VDĚČNÉ ZA TO, ŽE JSME ŽENAMI A MŮŽEME DÁVAT NOVÝ ŽIVOT

BUĎME VDĚČNÉ A RADUJME SE,
ŽE UŽ NAŠI RODIČE MOHLI PROŽÍT CELÝ ŽIVOT BEZ VÁLEK A MY SVŮJ ZATÍM TAKÉ,
JE TO V DĚJINÁCH NEOBVYKLÉ

BUĎME VDĚČNÉ ZA KAŽDÝ DEN, KAŽDÝ NÁDECH, ÚSMĚV A POMOC DRUHÉMU,
TÍM ZÍSKÁVÁ NÁŠ ŽIVOT SMYSL

MĚJME SE RÁDY, JEN TAK MŮŽEME LÁSKU PŘEDAT DRUHÝM

 

USMÍVEJME SE CO NEJVÍC, NEJLÉPE STÁLE!!!!!

 

 

duha

 

Pocit bezpečí a bezpodmínečného přijetí pro vás i miminko

„MÉ DĚŤÁTKO A PŘÍRODA JSOU MOUDRÉ, VĚŘÍM JIM,
RESPEKTUJI A PŘIJÍMÁM SVÉ DĚŤÁTKO BEZ VÝHRAD TAKOVÉ, JAKÉ JE.
MOJÍ ROLÍ JE CHRÁNIT HO A VYTVOŘIT MU KRÁSNÉ PODMÍNKY PRO RŮST.“

– Proč chcete někomu říkat o svém těhotenství hned na začátku? Jste si jisté, že bude sdílet vaši radost a nezahltí vás obavami? Do doby, dokud to skutečně nebudete z nějakého důvodu chtít, o svém těhotenství nemusíte nikomu říkat.
V západním světě je málo žen, které rodily krásně a vedou spokojený a šťastný život. A jen ty by vás mohly obohatit. Většina lidí má své strachy spojené s vlastní zkušeností (ale většinou se na rozdíl od vás nijak vědomě nepřipravovali na porod) nebo dokonce jen strachy vytvořené jinými lidmi, ale to nejsou vaše strachy a neměly byste se jimi nechat nakazit a nechat si vzít svou přirozenou radost. Někdy stačí neomalené až přiblblé komentáře (tak už konečně, ještě jedno, a kolik ti vlastně je, a nebojíš se a to bude starostí, jedna moje známá bla bla bla…..). Lidi to nemyslí špatně, vetšinou vůbec do hloubky nepřemýšlí, co říkají, často mluví jen proto, že nevydrží tiše a mají potřebu vše prostě jen okomentovat, i když hloupě… neplýtvejte svým časem, energií a pozitivní radostí z těhotenství s takovými lidmi, těm se vyhýbejte. Nyní už jste dva a děťátko od samého počátku vnímá všechny vaše pocity. Pokud chcete, aby ono bylo svobodné, silné a umělo říci, co chce a nechce, učte ho to od samého začátku, učte se to s ním. Kamarádce, co se chystá převyprávět svůj tragický porod, řekněte hned, že děkujete, ale že musíte jít, že vám nyní takové věci nedělají dobře, že nechcete, aby to miminko slyšelo…. cokoli, jen ji zastavte 🙂

-Často mi ženy říkají, že kdyby se touto radou řídily, nemohly by si povídat se svými příbuznými, nemohly by sdílet svou radost, protože jejich příbuzní jsou mainstream a vždy jim přesně vypočítají, co se může stát a na co si mají dát pozor a především, co vše riskují svým sluníčkovým přístupem 🙂 Pokud se s rodinou chcete vidět, ale neriskovat zastrašování, musíte zvolit správnou strategii. Někdy je dobré odkývat všechna doporučení, chápejte je,  oni se bojí, ale nechcete jejich strachy sdílet, proto je dobré je nechat vypovídat, jak by vše udělali oni a svůj postoj jim nesdělovat, pokud nechcete jít do konfliktu a hádat se. To opravdu v těhotenství není vhodné. Navíc se vám může stát, že vás (a tedy i miminko) svými strachy vytrhnout z klidu a pohody. Nyní nejde o to přesvědčit všechny ve vašem okolí o přínosu přirozených porodů, do toho se můžete položit, až budou vaše děti velké a vy budete vše chápat jistě a do hloubky:), nyní jde jen o ochranu miminka a tedy vašeho klidu.

 

Skvělé knihy k tomuto tématu:

Vlastimil Marek – Nová doba porodní
David Chamberlain – Pohled do mateřského lůna a David Chamberlain – Fascinující mysl novorozeného dítěte
Všechny Odentovy knihy: http://www.databazeknih.cz/vydane-knihy/michel-odent-45563

 

Naopak sdílejte svou radost s lidmi, kteří vás od začátku podpoří, pochválí, potěší, nabídnou pomoc a nebudou chtít věci řešit za vás.

Vybírejte si lékaře (nebo porodní asistentku), která vás bude plně informovat, respektovat a podporovat. Ne strašit. Ty dobré poznáte podle toho, že:
– Hledají kompromisy a neodsuzují jiný postoj a názor
– Diskutují a nezlehčuje vaše otázky, starosti…
– Jejich péče o vás nestojí na předkládání rizik, která s sebou těhotenství může nést, ale naslouchání vám a upřímném zájmu o vás a vaše děťátko.

 

Podnětné otázky k zamyšlení ve vztahu k lékařské péči
Tyto otázky vás nemají postrašit, ale pomoci k větší informovanosti
a ve výsledku spíše velmi snížit váš stres

 

Uvažujte už předem, nejlépe i partnerem, co uděláte v případě, že vám lékař řekne to a to ještě dříve,
než na vyšetření půjdete.
Pokud se dozvíte něco, co vás vystrašilo, zkonzultujte věc ještě jinde, s někým jiným, nechte si věc projít hlavou,
než rozhodnete. Nic nehoří, jinak by vás už operovali 🙂

Ptejte se, zda každý konkrétní zásah potřebujete a proč.
Dává vám tento test, zákrok, postup větší pocit bezpečí, nebo právě naopak?

Bojíte se něčeho? Čeho a proč vlastně?
Může něčemu pomoci vás strach? Co mohou lékaři změnit?

– Potřebuji těhotenství potvrdit hned v prvních týdnech? Proč?

– Vím, jaká vyšetření a testy mě při první návštěvě čekají? Chci je podstoupit? K čemu by budou výsledky? Ovlivní nějak moje rozhodnutí mít děťátko?  (pokud ne, proč bych je podstupovala?) Znám jejich možná rizika?


– ULTRAZVUK

– Chci podstupovat ultrazvuky, znám jejich účinky na malé plody, když děťátko má sotva pár milimetrů?

– Jakou informaci mi může přinést ultrazvuk? Potřebuji ji k něčemu?  (pokud ne, proč bych ho podstupovala?)

Čtěte o ultrazvucích, ptejte se lékařů, kde berou informace.. Nejsilnější vlny má podle výzkumů vaginální UTZ, potencionálně negativní účinky má i obyčejné ultrazvukové vyšetření a Doppleru, který ovlivňuje tělesné tkáně ve třech primárních úrovních: teplo, kavitace a akustické proudění. Studie zjistily, že zdravé matky a děti, které podstoupily dva či více vyšetření Dopplerem ke zkontrolování placenty, měly dvakrát větší riziko perinatálního úmrtí ve srovnání s dětmi, které Doppleru vystaveny nebyly, další studie zjistila, že u dětí, které prodělaly více než 5 vyšetření Dopplerem, byla pravděpodobnost rozvoje intrauterinní růstové retardace o 30 % větší, než u těch, které byly vystaveny rutinnímu (pulzujícímu) ultrazvuku. Ptejte se, zda ho potřebujete a proč? Bojíte se něčeho? Čeho a proč?

 

https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace_soubor_verejne.php?file_id=20577
http://www.prirozeny-porod.eu/ultrazvuk-neni-tak-bezpecny-jak-se-veri/

https://ac24.cz/-/zpravy-ze-sveta/2969-studie-ultrazvuk-zpusobuje-u-plodu-poskozeni-mozku

 

– VAGINÁLNÍ VYŠETŘOVÁNÍ

– Musím být vyšetřena vaginálně? Proč se toto vyšetření provádí? K čemu mi informace z něj bude? Je to normální vyšetření prováděné i v zahraničí? Nezvyšuje rizika? (ověřím si to z mezinárodních databází, ne jen otázkou na jednoho      doktora, kterému tu otázku nikdy nikdo nepoložil)

Dříve porodní báby nevyšetřovaly v těhotenství vůbec a během porodu nanejvýš 2x, jen pokud se nevyvíjel dobře. Předpokládaly, že:
– Každé vaginální vyšetření s sebou nese riziko zavedení bakteriální infekce
– může zvýšit stres ženy a tedy zpomalit, zastavit, zkreslit vývoj porodu
– může vyvolat krvácení, bolesti v podbřišku či zádech
– může vyvolat předčasný porod, může dojít k neúmyslnému protržení vaku blan
– nikdy vám neřekne, kdy a jak porodíte
– může děťátko pochopit jako uzavření cesty pro sebe

Dnes navíc v mnoha porodnicích vám může být bez vašeho souhlasu proveden Hamiltonův hmat

u PORODU POTOM – Různé studie dospěly k závěru, že neexistuje žádný důkaz o prospěšnosti rutinního vaginálního vyšetřování, které by zlepšovalo výsledky v péči o těhotnou ženu a dítě a doporučují u porodu vaginální vyšetření co 4 hodiny.
Kontraindikace pro vyšetření je krvácení, odtok plodové vody a váš nesouhlas.
U komplikovaných porodů jsou pravidla samozřejmě jiná.

 

 

https://www.materstvi-srdcem.cz/l/pozor-na-vaginalni-vysetreni-v-tehotenstvi-a-behem-porodu/
http://www.prirozeny-porod.eu/mytus-vaginalni-vysetreni-tehotenstvi/
http://annakohutova.cz/rutinni-vaginalni-vysetrovani-chrante-sve-dite-sve-telo/
https://protehotne.webnode.cz/news/jaka-tehotenska-vysetreni-ne-podstupovat-a-proc/


– SCREENINGOVÁ VYŠETŘENÍ A AMNIOCENTÉZA

Jsou prováděna v raném období těhotenství. Některá nejsou hrazena ze zdravotního pojištění, provádí se ve 12.- 13. t. umožňuje detekci 85-90 % dětí s Downovým syndromem. Některé jsou hrazené státem, triple test je optimálně prováděn mezi 16. – 18. t. Pomocí něj lze zachytit zhruba 70 % postižených plodů, určité procento výsledků je pozitivní, ale ve skutečnosti se nejedná o poškozené plody. V literatuře se uvádí, že tento typ testu má zhruba 5 % falešnou pozitivitu. V současné době triple test zůstává jednoduchým řešením screeningu Downova syndromu pro ženy, které přicházejí k lékaři v pozdějším stádiu těhotenství. Hlavní význam triple testu dnes ovšem spočívá v tom, že jeho výsledky mohou být využity jako jako součást integrovaného testu s jinými výsledky.

Jakékoli testování vás může svým výsledkem vystavit stresu. Ptejte se, zda ho potřebujete potvrdit a proč? Co uděláte v případě, že vám lékař řekne to a to ještě dříve, než na vyšetření půjdete… Půjdete na odběr plodové – amniocentézu  pro doplnění nejistého výsledku?

Amniocentéza (AMC) – je invazivní metoda, při níž se testují genetické abnormality, vstupuje se do dělohy, aby se odebraly vzorky plodové vody. AMC nese sebou rizika ve formě potratu (až 1% – 1 dítě ze sta!), předčasného porodu a děti po AMC mohou mít narušený růst plic a proces zrání. Ptejte se, zda ho potřebujete a proč? Co uděláte v případě, že vám lékař řekne to a to ještě dříve, než na vyšetření půjdete…. Bojíte se něčeho?

Bojíte se něčeho? Čeho a proč? Mám zkušenost, že každého vystraší jiná čísla, ale pokud něco není na 100 % (a to vám nikdy nikdo neřekne), tak k čemu mi výsledek je? Pokud se žena vystraší a je jí udělán další test, ona čeká v obrovském stresu několik týdnů a stejně zas nic není jisté, jen jistější 🙂

Jak jednou nasednete do autobusu TOUHA PO JISTOTĚ, už se velmi špatně vysedá.
Chcete své děťátko i s možnou jakoukoli „vadou“, nebo máte nějaké představy a jiné než dokonale zdravé (a to vám samozřejmě nikdy nikdo neřekne) děťátko nechcete? Pokud přijímáte své dítě bez výhrad, nepotřebujete žádné testy.

 

http://www.evalabusova.cz/preklady/prenatalni_diagnostika_pandorina_skrinka.php
https://www.actualgyn.com/pdf/en_2017_212.pdf
https://www.mojezdravi.cz/zdravi-deti/testovani-plodu-v-tehotenstvi-jak-zjistit-ze-dite-bude-zdrave-3773.html

 

– ORÁLNÍ GLUKÓZOVÝ TEST (NA CUKROVKU)

Orální glukózový toleranční test (OGTT) 24.- 28. týden – test na těhotenskou cukrovku. Jedná se o typ cukrovky, který se rozvine asi 4 % žen, po porodu příznaky vymizí. Jedná se o zátěžový test pro metabolismus matky i dítěte, je zde větší riziko předčasného porodu. Mluví se i o možném vyvolání cukrovky u dítěte. Lze se domluvit na testu z krve tzv.glykémie. Ptejte se, zda testy potřebujete a proč? Co uděláte v případě, že vám lékař řekne to a to ještě dříve, než na vyšetření půjdete…. Bojíte se něčeho? Čeho a proč?

https://www.tehotenskacukrovka.cz/je-ogtt-bezpecny

– TEST NA STREPTOKOKA

GBS , SAG, vyšetření z pochvy v 36. týdnu těhotenství – Pozitivní GBS znamená Streptokoka skupiny B v pochvě. Jedná se o bakterie, kterou má běžně asi 20 % žen. Většinou ženě nezpůsobuje žádné potíže, ale může způsobit infekční onemocnění dítěte. Dítě se může bakterií nakazit při porodu, kdy prochází porodními cestami. Prevencí nákazy je v porodnicích podávání antibiotik v průběhu porodu. Někteří odborníci však tento postup nevidí jako bezpečný. ATB mohou navýšit výskyt antibiotické rezistence při léčbě pozdního nástupu vážných bakteriálních infekcí u miminek, dále nízké riziko nákazy u 3- 5 novorozenců na 1000 narozených miminek, na vedlejší účinky profylakticky podávaných antibiotik u matky (alergická reakce, anafylaktický šok). Podle výzkumů existuje vyšší riziko nákazy u dlouhodobého odtoku plodové vody, víc jak 18 hodin, u dirupcí vaku blan a častého vaginálního vyšetřování.
Myslete na to, zjišťujte si víc…Ptejte se, zda ho potřebujete a proč? Co uděláte v případě, že vám lékař řekne to a to ještě dříve, než na vyšetření půjdete a co pak dál v porodnici…. Bojíte se něčeho? Čeho a proč?

Zaměřte se v těhotenství na čistou stravu bez toxinů. Vhodné jsou zakysané výrobky, kyselé zelí, další potraviny, které obsahují probiotika.
V případě pozitivní streptokokové infekce:
– homeopatie
– vitamín C, propolis a echinaceu.
– užívejte česnek a lichořeřišnici
– probiotika
– čaj z bezového květu – 3 x denně
– tinktura z grapefruitových jader
– snižte na nejnutnější vnitřní vyšetření a fyzický kontakt zdravotníků při porodu
– po porodu kojte, kojte, kojte
– omývejte děťátko po porodu odvarem z květů černého bezu
– děťátko nechte stále na vaší nahé kůži, ať dojde ke kolonizaci vašich baktérií

 

– CTG KARDIOTOKOGRAFIE

WHO ji nedoporučuje u nízkorizikových těhotenství používat plošně, protože je to metoda s vysokou mírou falešně špatných výsledků. Snižuje se tak pravděpodobnost přirozeného průběhu porodu a zvyšuje riziko ukončení porodu císařským řezem. Myslete na to, zjišťujte si víc…Ptejte se, zda ho potřebujete a proč? Co uděláte v případě, že vám lékař řekne to a to ještě dříve, než na vyšetření půjdete a co pak dál v porodnici….

 

l svého zdraví.